První návštěva doktora, aneb cože to vlastně mám?

18. listopadu 2011 v 18:56 |  Zánět achilovy šlachy
Poprvé sem ortopedii navštívila 12.8.2010, právě s problémy s Achilovou šlachou. V tu dobu mě problémy trápili asi tak 2 měsíce, ale stále sem si řikala, že s takovou prkotinou za doktorem prostě nepůjdu. Po dvouhodinovém čekání jsem slyšela diagnozu, kterou jsem od té doby slyšela ještě mnohokrát. Tendinitis achilei. Doktor to popsal stručně, prostě ve šlaše, která se sama o sobě dost špatně prokrvuje se udělalo místo, které se prokrvuje ještě hůře. Jak jednoduché. Rehabilitace, léky a laser všechno zachrání. A kdyby náhodou ne, dá se na 6 týdnů sádra po celé délce nohy a kdyby ani toto nezabralo, tak operace. Ale jsem mladá, mé tělo má dobrý regenerační schopnosti, takže by vše mělo být v pořádku. S papírem na rhb a receptem na léky sem vyšla z ordinace s pocitem, že už se tam podívám, jen abych oznámila, že rehabilitace zabraly a všechno je fajn.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Snooki Snooki | Web | 18. listopadu 2011 v 19:09 | Reagovat

Ahoj, prosímtě, soutěžím o Vánoční dárek pro svého přítele. Bohužel na něj nejsem schopná ušetřit, jelikož chodím ještě do školy. Pomůžeš mi prosím? Stačí kliknout na tento odkaz! Moc mi tím pomůžeš, tak ti moc děkuju!
http://vanocni.datart.cz/nikola-holanova-si-preje-led-televize-lg (pod obrázkem stromečku dej tlačítko "darujte ozdobu" - uplně vlevo)
PS: Pokud by jsi potřeboval/a někde zahlasovat, stačí se ozvat!

2 AlbertLudge AlbertLudge | E-mail | Web | 3. června 2018 v 23:59 | Reagovat

The men's prostate is central to the portion of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also called prostatitis, is the most common prostate-related condition in men younger than 55 years old. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all types of prostate infection. It is due to bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect in the gland and the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be due to trauma towards the urinary tract or by infections received from the rest with the body. A patient may go through testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal with the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to help remedy the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to establish what causes these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some in the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for health and wellness and will also also keep the urinary track clean.

2. Some studies claim that a few ejaculations weekly will assist to prevent cancer of prostate.

3. Eat pork without excess. It has been shown that consuming greater than four meals of beef a week will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most crucial measure to look at to be sure a proper prostate is to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you must go for prostate examination at least once per year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama